Strona główna
O mnie
Psy
Suki
Szczeniaki
Szkolenia
Galeria
Na sprzedaż
Linki
Kontakt
Aktualności

Remon obrońca i Kora przyjaciółka

Na osoby niepełnosprawne zarówno z zaburzeniami ruchowymi, jak również różnego rodzaju zablokowaniami psychicznymi zbawienny wpływ ma kontakt ze zwierzętami. - Gdy pojawia się w ich otoczeniu przyjazny pies, chcą go dotknąć i pogłaskać. To niesamowite, że często ci ludzie nie potrafią zapamiętać, czy kojarzyć pewnych faktów, a bezbłędnie wymieniają imiona wszystkich moich owczarków - tłumaczy Dariusz Więckowski, wykwalifikowany treser z ośrodka szkolenia psów w Maszewie.

Zaprosił do siebie podopiecznych warsztatów terapii z Borowiczek, których marzeniem było zobaczenie owczarków niemieckich w jego hodowli. Ogromne wrażenie wywarły psy broniące swych kojców za kratkami. Gdy za chwilę treser wypuścił je do gości, stawały się jednak łagodne jak baranki.

Przewodnicy przyjechali ze swoimi psiakami, które popisywały się posłuszeństwem i różnymi wyuczonymi sztuczkami. Owczarek Drago Kamabeda skakał przez przeszkody, to jednak mistrz IPO1. Gdy jednak wyszedł Remon, wszyscy przez chwilę zamarli w bezruchu. Pokazał, że napaść na jego właściciela może się dla napastnika źle skończyć. Ruszył w pościg, ale nie zrobił krzywdy człowiekowi, gdy ten zatrzymał się w miejscu. Oto miara super wyszkolonego psa obronnego. Gwiazdą pokazu była też 11-miesięczna Kora, choć bardzo młoda zaprezentowała się z jak najlepszej strony. Okazuje się, że nawet młodego psa można wyszkolić.

- Już w tym wieku pies powinien wiedzieć, że nie można nawet dla zabawy gryźć ludzkiej skóry. A takie są często złe przyzwyczajenia, dlatego zawsze ucząc psy zachowań proobronnych, dajemy do gryzienia sztuczny rękaw - zaznacza tereser, który prócz szkolenia psów, w ostatnim czasie zainteresował się również dogoterapią. - Ta forma terapii jest bardzo potrzebna w Płocku. Staramy się z Katarzyną Depczyńską o utworzenie takiej sekcji przy płockim oddziale Związku Kynologicznego. Przygotowujemy się do uzyskania odpowiednich licencji, by póżniej prowadzić zajęcia - mówi Dariusz Więckowski.

Psy, które szkolone są w tym kierunku muszą być wyjątkowo łągodne i z uwielbieniem patrzeć na człowieka. pies musi mieć odpowiedni charakter, przede wszystkim wymagana jest cierpliwość. Nie powinien być wcześniej szkolony w kierunku obronnym. Terapia z psem na pewno uspokaja. Osoby ograniczone ruchowo zawsze chcą pogłaskać psiaka. To dobra rehabilitacja.

Zanim nowa sekcja zostanie otwarta, Dariusz Więckowski jeździ ze swoimi owczarkami do osób niepełnosprawnych, do Borowiczek.

- Zwracam uwagę na to, że nie każdy pies, który stanie na naszej drodze będzie przyjaźnie nastawiony. Nie każdego można pogłaskać. Uczulam na to uczestników i uczę odpowiednich zachowań - tłumaczy Dariusz Więckowski.

W spotkaniu w Maszewie pomagali mu też wolontariusze z Zespołu Szkół Technicznych pod opieką Marzanny Polańczyk. Przygotowali program rozrywkowy wspólnie z katechetą ks. Grzegorzem Walczakiem.

Treser otwarty jest także na inne wizyty. Do tej pory jego ośrodek szkoleniowy w Maszewie odwiedzali również uczniowie szkół specjalnych, a także osoby z wadami wzroku. Dla wszystkich te wycieczki to zawsze ogromne przeżycie. Wyobraźmy sobie bowiem kilka godzin ze stadem owczarków niemieckich w roli głównej.


Galeria zdjęć

 

Copyright © Kamabeda 2002-2016 Media-design - Paweł Tucki. All Right Reserved